Każda firma, niezależnie od swojej wielkości, potrzebuje profesjonalnego oprogramowania. Jeśli to małe przedsiębiorstwo, to w związku z ograniczonymi środkami postawi raczej na programy ogólne, z ogólnymi opcjami. W przypadku większej firmy lepiej jednak wybrać oprogramowanie dedykowane. Pozwala ono szczegółowo dopasować poszczególne funkcje do potrzeb firmy i jej poszczególnych działów. Takie programy szyte na miarę są już coraz częściej dostępne. Ich opracowywaniem zajmują się nie tylko firmy IT, ale też, co ciekawe, agencje badawcze.
Aplikacje bazodanowe i aplikacje medyczne
Firmy badawcze dysponują zasobami pamięci, którą udostępniają klientów. Zatem oprócz tego, że same dysponują ogromnymi bazami danych, bazy te są powiększane przez wynajmujących zasoby pamięci klientów. Do tej usługi dołączana jest oczywiście również obsługa takich baz i odpowiednie do tego zadania oprogramowanie. W przypadku aplikacji bazodanowych i aplikacji medycznych bardzo istotny jest przyjazny, intuicyjny interfejs służący do gromadzenia, przeglądania, aktualizowania i analizowania danych. Takie oprogramowanie musi też zapewniać najwyższy poziom ochrony. Wśród funkcji jakie musi posiadać znajdują się: szybkie wyszukiwanie, tworzenie indeksów danych, sugerowanie podobnych słów kluczowych, podpowiadanie słów pochodnych. Wszystko po to, by szybko, sprawnie i płynnie zarządzać bazami danych.
Oprogramowanie do obsługi e-commerce
Oprócz obsługi danych zwykłych i medycznych, bardzo ważnym polem, na którym nieodzowne staje się korzystanie z aplikacji dedykowanych jest e-commerce, a więc kupno i sprzedaż za pośrednictwem Internetu. Cała ta działalność bowiem opiera się na pośrednich relacjach z klientem i automatyzacji procesów. W celu usprawnienia tej działalności potrzebna jest rozbudowana historia transakcji, możliwość automatycznego tworzenia dokumentów transakcji, po prostu świetnie dopasowany do branży i firmy CRM w postaci skoncentrowanego zestawu narzędzi do zarządzania działaniami związanymi z obsługą klientów.
Takie oprogramowanie musi być podzielone na moduły. To daje mu elastyczność i możliwości dostosowania do wymagań. Poza tym, ponieważ najczęściej jest ono sprzedawane w modelu SaaS (Software as a Service), czy inaczej OnCloud, a więc jest udostępniane na serwerach firmy je sprzedającej, programy szyte na miarę powinny być odporne na ludzkie błędy i wysoce zautomatyzowane. I zintegrowane z programami zewnętrznymi, np. księgowymi.
Są to m.in.:
- aplikacje bazodanowe,
- aplikacje medyczne,
- dedykowane strony WWW,
- oprogramowanie mobilne,
- e-commerce,
- CRM,
- oprogramowanie analityczne.