Wielu pracowników nie jest świadomym tego, że jest szansa na to, aby po utracie zatrudnienia w dalszym ciągu otrzymać zwolnienie lekarskie, a dzięki temu możliwość otrzymania świadczenia zdrowotnego. Jest to ogromnym udogodnieniem w szczególności dla osób, które zostały potraktowane w sposób niesprawiedliwy przez pracodawcę i przykładowo zwolnione m.in. przez ich chorobę.
Komu przysługuje zwolnienie lekarskie po utracie zatrudnienia?
Co do zasady zwolnienie lekarskie po utracie zatrudnienia przysługuje każdemu pracownikowi, który został zwolniony do 30 dni. Pracownik jest zobowiązany, aby udać się do gabinetu lekarza lub umówić się na konsultację online na platformie telemedycznej w celu uzyskania zwolnienia lekarskiego.
Lekarz przeprowadzi z pracownikiem szczegółowy wywiad medyczny, zapyta o wszystkie dolegliwości, samopoczucie lub inne aspekty, które uprawniałyby go do otrzymania L4. Jeśli stwierdzi, że zachodzi zasadność, aby wydać dokument — pracownik opuści wizytę z wystawionym zwolnieniem lekarskim.
Należy jednak pamiętać o tym że jeśli rozpocznie się nową pracę lub zarejestruje się jako osoby bezrobotną, ta zasada nie obowiązuje.
W jakich przypadkach zatem obowiązuje zwolnienie lekarskie po utracie zatrudnienia?
W sytuacji, kiedy lekarz wystawi pacjentowi L4 jeszcze w trakcie obowiązywania umowy o pracę, a jej rozwiązanie nastąpiło w trakcie trwania zwolnienia.
W drugim przypadku — jeśli pracownik zachorował niedługo po rozwiązaniu stosunku pracy, ale nadal jest objęty ubezpieczeniem zdrowotnym.
Czy ma znaczenie to jaki lekarz wystawi zwolnienie lekarskie?
Nie, nie ma znaczenia, jaki lekarz wystawi zwolnienie lekarskie. L4 jest respektowane od lekarza każdej specjalności, w taki sam sposób — dlatego nie musisz się obawiać, że w przypadku któregoś specjalisty zostanie ono odrzucone.
Nie ma również znaczenia, to, w jaki sposób zostanie ono wystawione. Wielu pacjentów myśli, że zwolnienie lekarskie wystawione podczas wizyty na platformie telemedycznej może zostać nierespektowane. Nic bardziej mylnego, gdyż L4 wystawione podczas konsultacji online wygląda identycznie, jak te wystawione w gabinecie stacjonarnym lekarza.